A Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatói megállapították, hogy a legtöbb ember rosszul tárolja a tojásokat. Jelenleg még úgy árusítják őket, hogy a tompa végük van felfelé a tojástartóban, ami könnyen töréshez vezethet.
Kutatók szerint rosszul tároljuk a tojásokat a papírdobozban
Laboratóriumi kísérletek – amelyek eredményeit a „Communications Physics” című szaklapban publikálták – bebizonyították, hogy a nyers tojások kevésbé hajlamosak a törésre, ha az oldalukra esnek. A kutatók szerint ugyanis a tojás a legszélesebb pontjánál a legrugalmasabb, és ott tudja a legtöbb energiát elnyelni. A felismeréshez ejtési teszteket végeztek, melyek során összehasonlították, hogyan törnek szét a nagyobb méretű tojások különböző elhelyezkedés esetén: vízszintesen, illetve függőlegesen a hegyesebb vagy a tompa végükre állítva.

A tanulmány kimutatta, hogy az oldalukra eső tojások ritkábban törnek
Összesen 180 darab tojást teszteltek, mindegyiket három különböző magasságból: 8, 9 és 10 milliméterről ejtették le. A tojások több mint fele eltört, ha függőlegesen, 8 mm magasról ejtették őket (nem számított, melyik végük nézett lefelé).
Ezzel szemben a vízszintesen – vagyis oldalukra – ejtett tojásoknak kevesebb mint 10%-a tört el ugyanebből a magasságból. Egy nyomásteszt is megerősítette, hogy a tojások az egyenlítőjükön több nyomást bírnak ki, mint a végeiken.
Hány tojás csökkentheti a betegségeket?
A tojás méltán kedvelt élelmiszer: egy átlagos felnőtt hetente négy-öt tojást fogyaszt. A tojás ugyan egészséges élelmiszernek számít, de ha túl sokat eszel belőle, ártalmas lehet.
Egy ausztrál kutatócsoport megvizsgálta, hogy heti hány tojás csökkenti a betegségek kockázatot, és mikor válik túlzottá a fogyasztás.
Az eredmény: heti egy-hat tojás fogyasztása csökkenti a szív- és érrendszeri megbetegedéseket. Ez a pozitív hatás azonban már nem volt megfigyelhető, ha a résztvevők minden nap ettek tojást, azaz heti hét darabot.
Tojás pucolás könnyedén
- A megfelelő főzés
A könnyű hámozhatóság az első lépéstől, vagyis a főzéstől függ. A friss tojások héja nehezebben válik le, ezért érdemes pár napos tojásokat választani. A tojásokat hideg vízben kezdjük el főzni, majd forrás után mérsékeljük a hőfokot és főzzük őket 10-12 percig. Ha elkészültek, azonnal tegyük őket jeges vízbe 10-15 percre. Ez segít a héj leválasztásában. - A repesztési technika
Miután a tojás kihűlt, finoman ütögessük meg egy kemény felületen, majd görgessük a tenyerünk alatt, hogy a héja megrepedjen. Így könnyebben eltávolíthatjuk anélkül, hogy megsértenénk a tojás fehérjét. - Víz alatti hámozás
Egy másik hatékony módszer, ha a repedezett tojást víz alatt hámozzuk meg. A víz bejut a héj alá, segítve annak leválását, így gyorsabban és tisztábban dolgozhatunk. - Rázásos módszer
Ha több tojást hámozol egyszerre, egy praktikus módszer lehet, ha egy edénybe teszed őket egy kevés vízzel, majd óvatosan rázod az edényt. A héjak így könnyebben leválnak, és időt spórolhatsz. Egy másik hasznos trükk, hogy a főzés végén a tojásokat hideg vízbe teszed, majd egy kanállal finoman megütögeted a héjukat, hogy megrepedjen. - Egy kis extra trükk
Főzés előtt egy tűvel szúrjunk apró lyukat a tojás tompább végébe. Ez segíti a levegő távozását és megakadályozza, hogy a héj rátapadjon a fehérjére. Ezekkel a módszerekkel a tojás hámozása gyorsabb és egyszerűbb lesz, így több időt spórolhatunk a konyhában, miközben tökéletesen tiszta főtt tojásokat készíthetünk.
Ez is érdekelhet:
Forrás: focus
Fotó: pexels